قیمت بیت کوین در حالی‌ که در حال تلاش برای باز پس‌ گیری قیمت افت کرده اش پس از شکست در عبور از مقاومت ۹۷۰۰ دلاری است ، در حال حاضر در محدوده‌ ۹۴۰۰ دلار تثبیت می‌شود.

تغییرات قیمتی این روزهای بیتکوین و نشکستن مقاومت قیمتی ۹۷۰۰ دلاری اخیرش نشان می‌ دهد که ضعف خریداران این ارز دیجیتال مطرح، باعث شده تا قیمت آن در سال ۲۰۲۰ نتواند در محدوده بیش از ۱۰۰۰۰ دلاری باقی بماند.

این ضعف همچنین به‌نوعی نشان‌ دهنده علائمی از قدرت درونی این رمز ارز است. یکی از این نشانه‌ها، این واقعیت است که بیش از ۶۰ درصد از بیت کوین‌های عرضه شده در طول یک سال اخیر، هنوز جابه‌جا نشده‌اند. این موضوع رویکرد طولانی مدت سرمایه‌گذاران را نسبت به این کوین نشان می‌دهد.

به گفته یکی از معامله‌گران برجسته، این موضوع ممکن است به تنهایی نتواند از سقوط قیمتی به محدوده ۷۰۰۰ دلاری جلوگیری کند.

در زمان نگارش این مطلب، بیتکوین با یک درصد کاهش قیمت، اکنون با قیمت ۹۴۵۰ دلاری معامله می‌شود. در تمام طول روز گذشته نیز معاملات تقریبا با همین قیمت انجام شدند.

بعدازظهر دیروز، مهم‌ترین ارز دیجیتال شاهد هجوم گسترده‌ای از خریداران بود که در نتیجه فشار خرید ایجاد شده، قیمت آن به ۹۷۰۰ دلار رسید. این جهش قیمتی البته زودگذر بود و خیلی سریع با فشار فروش قابل توجهی روبه‌رو شد.

اگر ارزش بیت کوین از محدوده فعلی روندی کاهشی را در پیش بگیرد، احتمالا خریداران این ارز دیجیتال در مرز قیمتی ۸۸۰۰ دلاری مقاومت خواهند کرد.

قدرت بنیادی می‌تواند روند نزولی قیمت بیت کوین را در کوتاه مدت، تقویت کند.

بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط گلس ‌نود (Glassnode) این روند را می‌توان به خوبی مشاهده کرد. در این روند می‌توان دید که ۶۰ درصد از بیتکوین‌های عرضه شده در طول یک سال، جابه‌جا نشده‌اند.

گلس‌نود در این خصوص توضیح می‌دهد:

۶۰ درصد از بیت کوین‌های عرضه شده در طول یک سال جابه‌جا نشده و این موضوع نشان‌دهنده تمایل سرمایه‌گذاران به نگهداری هرچه بیشتر بیت کوین‌ است. آخرین باری که این سطح از اشتیاق سرمایه‌گذاران به نگه‌داری بیت کوین را شاهد بودیم به بازار صعودی آن در سال ۲۰۱۷ بوده است.

 

Glassnode

اما با این‌حال، این قدرت بنیادی ممکن است قادر نباشد از سقوط آزاد قیمت بیت کوین به محدوده ۷۰۰۰ دلاری جلوگیری کند.

یکی از تحلیل‌گران در توئیت اخیر خود با آشکار دانستن احتمال این سقوط قیمت، توضیح داد که عدم پذیرش قیمت بیت کوین توسط بازار، باعث شد تا بیت کوین نتواند بالاتر از مرز بالایی ساختار تکنیکالی که در آن گرفتار شده است، قرار بگیرد.

وی همچنین نتیجه‌گیری می‌کند که این عدم پذیرش به نوعی روند نزولی قیمت بیت کوین در بازه کوتاه‌مدت را تایید می‌کند. قیمت بیت کوین احتمالا به محدود ۷۸۰۰ دلاری می‌رسد که در نمودار زیر قابل مشاهده است.

این تحلیل‌گر سپس در اظهارنظر جدیدش گفت:

من هنوز بر دیدگاه خود در خصوص قیمت بیتکوین در کوتاه‌مدت تاکید دارم. ببینید که چگونه قیمت مدنظر من (۹۶۲۵ دلار) با مقاومت مواجه شده است. اگرچه هنوز کاملا واضح نیست، اما این تغییر قیمت باعث افزایش شدت نوسانات کوتاه‌مدت در قیمت بیت کوین خواهد شد.

Image Courtesy of Calmly