همزمان با ادامه تثبیت موقعیت بیت کوین به عنوان یک دارایی مهم در سطح جهانی، همبستگی آن با سایر بازارها در حال تغییر است.
اگرچه این رابطه در اواخر اسفند و ابتدای فروردین ماه با بازار بورس همبستگی چشمگیری داشت، اما از آنجایی که اقدام قیمت آن باعث از بین رفتن این مسئله شده است، اکنون بیشتر با طلا و سایر فلزات گرانبها همبستگی پیدا کرده است.
محصول جانبی مهم این ارتباط تازه شکل گرفته با دارایی های سنتی “پناهگاه امن” این است که بیت کوین یک همبستگی معکوس با دلار آمریکا ایجاد کرده است.
در حالی که دلار امریکا در حال سقوط است ، این امر منجر به افزایش روند صعودی طلا و بیت کوین شده است.
یکی از تحلیلگران توضیح داد که وی در حال مشاهده یک الگوی پرچم نزولی است که در نمودار روزانه دلار آمریکا شکل می گیرد و نشان میدهد که “در حال آماده سازی برای سقوط ناگهانی است.”
این کاهش احتمالی قریب الوقوع باعث افزایش عمده بیت کوین می شود و به طور بالقوه اجازه می دهد تا از ۱۲۰۰۰ دلار در برابر مقاومت فعلی خود صعود کند.

همبستگی قابل توجه بیت کوین با طلا باعث می شود که روایت دارایی “پناهگاه امن” شکل واقعیت به خود می گیرد

در اوایل سال جاری، روایات پیرامون وضعیت احتمالی بیت کوین به عنوان یک سرمایه گذاری “پناهگاه امن” همه گیر بود اما پس از سقوط قیمت آن در اواسط ماه اسفند ، این روایت ها فروکش کرد.

با گذشت زمان، به علت شکل گیری هبستگی چشمگیر بیت کوین با طلا و فلزات گرانبها ، به نظر می رسد که این روایت ها در حال تحقق هستند.
این تغییر احتمالاً به دلیل ترسیدن سرمایه گذاران از تورم قریب الوقوع به دلیل چاپ بیش از حد پول است. به این ترتیب، تقاضا برای دارایی های کمیاب به میزان قابل توجهی رشد کرده است.

 

skew_bitcoingold_realized
داده های مربوط به پلتفرم تحلیلی Skew نشان می دهد که همبستگی بین طلا و بیت کوین اکنون در بیشترین اندازه ی تاریخ خود قرار دارد.
همبستگی یک ماهه آن، قبل از کاهش به سطح فعلی خود یعنی ۴۹ درصد ، تقریباً دو هفته پیش نزدیک به ۶۹ درصد شد و به اوج خود رسید. علیرغم این کاهش ۲۰ درصدی از بالاترین میزان همبستگی بیت کوین و طلا ، بازهم نشان دهنده ی رشد ۱۲.۹ درصدی در همبستگی ماهیانه این دو نسبت به ماه گذشته است.

افت بیشتر ارزش دلار امریکا ، روند صعودی بیت کوین را تقویت می کند

یکی از معامله گران ضمن صحبت درباره چشم انداز فنی فعلی دلار آمریکا، توضیح داد که به نظر می رسد که الگوی پرچم نزولی را تشکیل می دهد.
با شاره به نمودار زیر بیان کرد :

“دلار امریکا: قبل از شکل گیری الگوی کف دوقولو (W، بنظر می رسد که الگوی روند نزولی شکل می گیرد و منجر به افت بیشتر ارزش دلار می شود – برای بیت کوین و فلزات گرانبها منجر به روند صعودی خواهد بود”

Big-Cheds-860x457

از آنجا که بیت کوین رابطه معکوس قابل توجهی با دلار آمریکا ایجاد کرده است، کاهش احتمالی ارزش دلار می تواند عاملی باشد که باعث عبور بیت کوین از مقاومت ۱۲۰۰۰ دلار باشد و منجر شود که اماده ی روند صعودی بیشتر شود.